Фрагмент уроку у 2 класі: « Іграшки. Тварини»

Мета:

навчальна:   тренувати вивчену лексику та граматичні структури в активному вживанні учнями; повторити вивчені вирази, слова та цифри і активізувати їх у мовленні учнів;

розвиваюча: розвивати    навички усного мовлення, читання, письма, пам'ять;

                    стимулювати  комунікативно-пізнавальну діяльність дітей;  досягти ситуації

                     успіху для кожного  учня та його максимальної   реалізації;

виховна:       виховувати та підтримувати інтерес до вивчення англійської мови;

 Обладнання: підручник, роздаткові матеріали: карточки зі словами та конверти із

                    завданнями,   кольорові   фішки, іграшки,  запис пісні ”Hello!” .

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина уроку

1. Привітання

Good morning dear boys and girls!   –    Good morning dear teacher!

Nice to see you again!  –  Nice to  see you too.

How are you today? – We are fine (very well)

          Let’s greet one another with our song: 

 

Hello! Hello! Hello! Hello!

What’s your name?

What’s your name?

I am Mike, I am Jane

That’s my name.

 

Thank you, sit down, please.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Тема нашого уроку: Ігри. Іграшки. Ми з вами повторимо назви іграшок, тварин, кольори та цифри.

            Сьогодні у нас трішки незвичайний урок. До нас завітали гості, щоб подивитися як ми з вами гарно знаємо англійську, чого навчилися за перші півроку навчання. Ви всі запрошуєтеся брати активну участь, піднімати руку, оскільки в кінці уроку, як завжди, всі активні учні отримають хороші оцінки.

  We are going to check the rhyme, to speak with our English-speaking friend and to play during our lesson.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Перевірка домашнього завдання.

Now let’s check the homework. Who wants to recite the rhyme? Please

2. Уведення в іншомовну атмосферу:

До нас в школу завітала гостя з Англії і дуже хотіла познайомитися з вами. Let’s meet her.

- Hello dear friends! – Hello!

- I am Ann. And what is your name? … Nice to meet you.

- I am seven.  How old are you? – I am …

- I am from England.  Where are you from? – I am from …

- What is your favourite toy? – My favourite toy is a ….I like a …

- I am very glad to meet you. But now I must go to visit other children. Good-bye dear boys and girls! 

- Good-bye Ann!

3. Активізація  вивчених на попередніх уроках  граматичного та лексичного матеріалу

Do you like to play? – Yes.

Давайте трішки пограємося. У нас два ряди учнів – це дві команди гравців, за кожне правильне слово чи дію ви приносите бал своїй команді у вигляді ось таких фішок.

Гра « Toy box».

Діти дістають з конверта листочки з назвами  різних предметів, іграшок та  тварин (tree, soldier, frog, table, teddy bear, car, flower, fish, top, balloon, apple, cat, lamp, ballerina, book, water, jack-in-the-box). Учні повинні  знайти серед цих слів іграшки і тварин та віднести їх у коробку для іграшок. Озвучуючи свої дії реченням  – наприклад: I have a car in the toy-box.

Put out the papers from envelopes and find out of them only  toys and animals and put these toys and toy-animals from one box to another.

Гра «Шифрувальники»

Ви – шифрувальники і маєте надіслати дідові Морозові  телеграму, щоб устиг приготувати всім діткам подарунки. Учні  з’єднують  назву кольорової іграшки  українською мовою з англійською, хто швидше впорався – той переміг. Match the words and get the points.

 

white cat

синя кулька

green frog

чорний автомобіль

blue balloon

білий кіт

black car

зелена жаба

yellow flower

сірий м’яч

brown dog

жовта квітка

grey ball

коричневий собака

 Гра «Ромашки»

Help our guest to find her toys in the forest among the flowers.

            Нашій гості дуже сподобалося в нас на батьківщині, але поки вона гуляла в садочку то розгубила серед квітів всі свої іграшки. Давайте допоможемо їх знайти.

            З кожної команди виходять по одному бажаючому, читають написи на листочках (one frog, three fishes, five balls, ten cars, four teddy bears, two mice, nine dogs… ) і приносять відповідну кількість іграшок до цього листочка. Кожен отримує фішку за правильно виконане завдання.

 Гра «Посилка»

            Вам з пошти прийшло повідомлення про посилку, але ви повинні підписати це повідомлення щоб отримати подарунок.

            Діти отримують карточки з малюнком та першою літерою назви зображеного предмета. Хто швидше та правильніше виконає – той переміг (balloon, cat, dog, top, apple).

4. Фізкультхвилинка:

Your pens will help you to make a physical warming up. Put down your pens on the floor.        


Put up your hands and touch your toes

Cross your fingers, touch you nose,

Bend your knees and shake your head,

Stamp your feet, touch something red.


Pick up, put down, stand up, turn round,

Clap left, clap right, clap up, clap down.

Turn round, sit down, touch something brown.

Now lets train our eyes a little. Поверніться до мене обличчям. Remember only your eyes work.


Look at the window,

look at the door ,

look at the ceiling,

look at the floor.

            Thank you a lot dear children. You have worked very well.

5. Подання  та опрацювання нового матеріалу.

6.Подання фонетичного матеріалу.


ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.Домашнє завдання.

2. Підведення підсумків уроку.

     Учитель відмічає учнів, які були активними на уроці, рахує кількість фішок та виставляє оцінки в щоденники. 

                      Спорт у Великобританії

6 клас

 

Мета:

навчальна активізувати лексичні одиниці теми «Спорт», вдосконалювати  навички читання,  аудіювання та навички монологічного й діалогічного мовлення; поглибити знання з теми за рахунок введення нових лексичних одиниць та перегляду фільму;

розвиваюча: розвивати навички комунікації; активні розумові процеси: пам’ять, увагу, логічне мислення, мовленнєву здогадку та мовленнєву реакцію;

виховна: виховувати усвідомлення важливості заняття спортом як складової здорового способу життя; повагу до культури та традицій інших народів;  почуття необхідності взаємної допомоги; загальну культуру учнів.

                                                  

     Хід уроку

 

I.                            ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

1)   Greetings. Привітання.

T: - Good morning, everybody!

P: - Good morning, teacher!

T: - Glad to see you!

P: - Glad to see you too!

T: - How are you?

P: - Fine, thank you. And you?

T: - Fine, thank you.

2)                    Девіз уроку. The motto of our lesson is:

                  “We’ll be good

                    We’ll be fine

                    We’ll be clever every time!”

 ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

 1)  Оголошення теми, мети  уроку. Topic and aims.

T:  The topic of the lesson is “Sport in Great Britain”

       During the lesson we’ll:

S – speak about popular sports, games, famous sport places  in Britain.

P – practice sport lexical material in speaking.

O – organize well game, group, pair work and role-play.

R – read and watch, find  and discuss additional information on the topic .

T – try to understand as more as possible information during the lesson.

2)                     Мотивація навчальної діяльності. Motivation.

T: To be feet, strong and healthy is very fashionable nowadays. That’s why young people prefer sport.  I recommend all of you to go in for sport and I hope  this lesson will help you to choose your sport. Do you guess the topic of the lesson? You are right. We’ll speak  about popular sport in Britain. I see you are in high spirits today. So welcome to the English study!  Let’s travel to Great Britain.

3)                    Мовна зарядка. Warm-up

T:  Read and translate.

         Good shape, to keep feet, to be healthy,  strong, fast, agile, to build character, to win and to lose, to be organized and disciplined, healthy mind and healthy body, to go in for sport, give us joy and pleasure, a lot of energy and time, to broke legs, arms, unhappy, to watch sport competitions.

4)                    Актуалізація опорних знань.

1)                  Мозковий штурм.

T: Please say your opinion about sport using the following phrases.

S1. As for me I’m fond of ………

S2. To my mind the best kind of sport is  ………

2)            Лексична гра «Chain-game»

T: You know many kinds of sport.  Look at the pictures and name them. Pay attention on pronunciation. (Вчитель демонструє картинки різних видів спорту, учні називають ці види  по ланцюжку, а потім заповнюють таблицю ).

 

 

Sport

 

Water sport

Adventure sports

Ball Games

Pair sports

Windsurfing

Canoeing

Diving

Swimming     

 

Parachuting

Horse riding

Cycling

Climbing

Basketball

Rugby

Squash

Football

Boxing

Tennis

Badminton

Fencing

           

 3)           Pair work. Робота в парах.

T:  Now  take the cards ( the names of sports and games) and match two parts of the word, than classify  them  into  the following categories:

1.                Para  chuting                  Basket  ball

2.                Horse  riding                    Win dsurfing

3.                Cyc  ling                          Box  ing

4.                Can  oeing                       Cli  mbing

5.                Di  ving                           Ten  nis

6.                Swi  mming                     Foot   ball

7.                Rug  by                          Sq  uash                          

8.                Badmin  ton            

9.                Fenc  ing        

4)    Phonetic drills. Фонетичне відпрацювання слів.

            5)       Using grammarstructures of supposition. Повторення граматичного матеріалу: вживання виразів припущення.

1)           T: We sometimes don’t know the exact facts. You can suppose something but you are not sure. Let’s remember  how to express supposition. Look at these expressions. Repeat the phrases after me, please.

I’m not sure

Hockey might be popular in the UK.

 

I’m a little bit more sure.

Football may be a British invention.

I’m sure.

Football is popular in the UK.

 

2)Grammar practice. Монологічне мовлення. Перевірка домашнього завдання.           

T: What sports were invented in the UK?

St: I’m not sure; tennis might be invented in the UK.

T: I think you’re right. What’re other ideas?

St: I’m sure. Sports invented in the UK are cricket, football and tennis.

T: Pupils, who has some information about these sports?

  S1

T: What are the most popular sports in the UK?

St: I’m a little bit more sure. Football, horse racing and cricket may be the most popular sports in thе  UK.

T:  Who has some information about these sports?

S2.

T: What are the most popular teenagers’ sports in the UK?

T: What’re the most popular teenagers’ sport in the UK?

St: I’m not sure. Pony-trekking might be popular teenagers’ sports n the UK.

T:Who has found something about it?

S3.

T: What sport is it?

St:  I’m a little bit more sure. It is may be rugby.

T: Pupils, who has some information about rugby?

S4.

6)                    Vocabulary Review:

Guess the name of the sport according to the following definition:

a)                40% of the  British population is keen on this sport. They walk long distances across the country.

b)               This sport is very popular. People can go in for it in 20, 000 public institutions. It helps them to keep fit but for many it is just fun.

c)                Lots of people go in for this sport. There are 1200 clubs that are included in Association.

d)               This game is watched by 25, 000 funs on Saturdays and Sundays.

e)                The birthplace of this game is Scotland. It was included in the program of the Winter Olympic Games 2002.

f)                 It is a very English game. For practicing it you need a large garden.

Key:  a) walking, b) swimming, c) cycling, d) football, e) curling, f) cricket

 

II.                ПІДСУМОК УРОКУ.

 

1.                Summarizing. Підсумки уроку

      1)                    Оцінювання та коментар. The comments of the marks.

Т:You were great today. I liked your working very much. Some of you were very active and inventive at our lesson. They are:…... Your marks are:…   Such pupils as…..  have got…….

2)                Рефлексія. Reflexation.

T: You worked hard, so you have an idea of the most popular kinds of sport in Britain. It’s always interesting to learn something new, isn’t it?

Do you like the lesson?

Was lesson useful for you?

Do you want to go in for some sport after this lesson?

Пісня. How do you feel?

T: Listen to the children’ song and think what do you feel. These smiles can help you. One by one choose the smile according to your emotion and place them on the Olympic rings and comment your emotions.

T: Our lesson is over. Thank you for the lesson.

                     Подорожi. Види транспорту.

6 клас

Мета:

навчальна: продовжувати вчити учнів використовувати вивчену лексику в різних ситуаціях; виявляти переваги і недоліки подорожей різними видами траспорту; продовжувати формувати навички сприйняття мови на слух; розвивати діалогічне й монологічне мовлення, усвідомлення учнями суті мовних явищ, застосованих в англійській мові, через яку може сприйматись дійсність, засвоєння та закріплення лексики по темі “ Travelling” на письмі та в усному мовленні.

розвиваюча: розвивати в учнів уміння переносити знання та навички в нову ситуацію, розвивати мовленнєві,  інтелектуальні і пізнавальні здібності

виховна: виховувати в учнів культуру спілкування, доброзичливості, активності, працьовитості та  позитивного ставлення до англійської мови 

Тип уроку: систематизація знань.

 

                                              Хід уроку

 І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА. 

 1.                    Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson. 

2.                    Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

T: So, what are we speaking about today?

P: Travelling

T: Yes, we’re continuing our work on the topic “Travelling ” 

Аt this lesson we’ll try to improve your knowledge and do it best.

We’re going to review  the vocabulary on the topic "Travelling”, work in groups, watch the video and act out the dialogues.

      3. Мовленнєва зарядка

    I suggest the motto of our lesson

The world is a book, and those who do not travel, read only a page.

T How do you understand it?  Why do people travel?

      P:  Travelling is …

Do you like to travel?

II. Основна частина уроку.

 1. Повторення лексики теми.

Talking about ways of travelling we remember different kinds of travelling.

Look at the board and complete the sentences

I go    by …                                      

I go    on …

( train, plane, ship, car, foot, bus)

2.  Обговорення видів транспорту

What is the fastest way of travelling?

What is the slowest one?

What is the most comfortable way?

What is the cheapest way?

What is your personal favorite way?  Why?

When did you travel last time?

3. Відгадування загадок. Riddles

T: Read the short riddles and  guess them

№1. It is the fastest way of traveling/ It can take you from one town to the other one in time. The seats are comfortable. That is a pity but sometimes you can see very little from the windows. The things are too small to see them. When the weather is rainy or foggy you can not travel by it.

(                                       )

№2.This way of traveling is fast. You can stop at any place you like and

go where you like. You need no tickets. Usually families go by it.

(                                       )

№3.This is the slowest way of traveling. Both young and old people like it. You need not worry about the tickets. The only thing you need is a rucksack and comfortable shoes. You can visit many places in a  such way.

(                                       )

№4.This way of traveling is fast. The carriages are comfortable. It is so pleasant to travel in them. You can see a lot of interesting things from carriage windows. You can make a long journey on land by it.

(                                       )

4. Робота в групах.

 Now  let’s united  into three groups. The leader of …. is …

  Group 1 you should think and complete the table  about  advantages and disadvantages travelling by plane.

 Group 2 you should think and complete the table  about  advantages and disadvantages travelling by train.

 Group 3 you should think and complete the table  about  advantages and disadvantages travelling by car.

     I give you 7 minutes

Travelling by plane

Advantages       

Disadvantages

 

                                         Travelling by train

Advantages       

Disadvantages

 

                                          Travelling by car

Advantages       

Disadvantages

 

    4. Фізкультхвилинка

 STOP! LOOK!

 Trams and cars                                                Look to this side,

In our town                                                     Look to that side.

Run up and down,                                           The green says "go"

Run up and down.                                           Now go slow!

Stop! Look at the light!                                   The red says "stop'

First look to the left,                                       Now do so.

And that to the right.      

 5. Перегляд відеофільму. Watching the video.

T: Today we’ve  talked about different ways of travelling their advantages and disadvantages. What countries or continents  would you like to visit?  Would you like to travel to Japan?

P1 …

       P2 …

T: Now I suggest you to watch a video about Tokio. You should watch and listen attentively and then do some tasks.

 6.  Checking homework

T: We like travelling. We travelled lots of times. Now you should present your project works about your last travelling.

 III. Заключна частина уроку

       1.Підведення підсумків уроку.

So, our lesson is going to the end. You have worked hard. Thanks for your work

       2.Рефлексія.

 What did we do at our lesson today?

    What did you like most?

Finish the sentences about the lesson:

                        The topic of the lesson was…

                          Now after the lesson I can…

And now take the ticket and draw one of the smiles according to your mood at this lesson.

    2. Домашнє завдання

   ( Підготувати матеріал  до проекту « Подорож по світу» )

       3.  Оцінювання

 It was very interesting to listen to your points of view. Your marks for the lesson are the following…

Let’s relax and sing a song with the heroes of Disney‘s cartoon “Let’s have a trip”

The lesson is over. Good-bye.

                        Їжа. Продукти харчування.

7 клас

Мета:

      навчальна: повторити вивчені у попередніх класах назви продуктів та ввести нові лексичні одиниці до теми, формувати навички читання з повним розумінням прочитаного;   

      розвиваюча:розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію;

виховна:  виховувати культуру спілкування , прищеплювати усвідомлене прагнення ведення здорового способу життя.

 Обладнання: лексичні картки до теми, аркуші з таблицею для роботи у групі.

Хід уроку.

1.     Організаційний   момент.

1)     1) Привітання. Введення у іншомовну атмосферу.

How do you do, my dears? Are you in a good mood? Are you ready for the lesson? We have got an interesting and unusual lesson today. It will be a competition to see who is the wisest, the most attentive and the most active. The winner will be given a tasty present. Do you want to take part in this competition? So, go ahead

      2)    Уведення в іншомовну атмосферу. Мовна розминка.

 «Аукціон продуктів»: Учні «купують» страви, називаючи переклад назв продуктів, які оголошує учитель. За кожен правильний переклад учень отримує фішку. Перемагає учень з найбільшою кількістю фішок.

A salad, an egg, bread, fruit, cheese, juice, a  tomato, an orange, a banana, a cake, a lemon, sausage, egg.

  2.     Основна частина уроку.

1)    Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

           So, as you see, we are beginning a new topic – “ Food”. Do you think we’ll have good time learning it? Is it important to be able to speak on this topic? And you will be able to speak,  to read, to listen and make up the menus, the prices, the recipes of the dishes and many other useful things. Shall we start?

2)    Формування навичок вживання лексики.

2) Гра «Лексичне лото»: учні розбиваються на групи власників кав’ярень, які отримують назви: «Funny Vegetables», «Fruit Basket», «Our Cow», «Tasty Meat». Учитель читає назви різних продуктів з карток. Учні забирають картки відповідно назви своєї кав’ярні.  Виграє та група, яка першою збере 5 карток.

·        Cucumber, potatoes, carrots, tomatoes, cabbage;

·        Watermelon, peaches, apples, oranges, strawberries;

·        cheese, butter, yoghurt, milk, cream;

·        Pork, beef, chicken, turkey, lamb. 

3)    3) Формування навичок діалогічного мовлення. Робота у групах .

            Try to answer the questions:

What is your favourite food?  What food do you hate?

Ask the same questions the other pupils of your group to fill in the table.

        Опитування членів групи з метою заповнення таблиці та виявлення улюблених страв та тих, що не до смаку.

 

Diana

Kostia

Anhelina

Karina

I like

 

 

 

 

I hate

 

 

 

 

 

The typical pupil of our group likes

 

The typical pupil of our group hates

 

  4) Фізкультхвилинка. Вірш з рухами.

Two little sausages

Frying on the pan,

One went pop

And the other went bam.

 5)     Розвиток навичок письма. Робота у групах: кожен учень отримує частину із розрізаних приказок, знаходить пару та записує на дошці отриману приказку.

·        If you are really hungry  / whatever you eat  tastes delicious;

·        A watched pot / never boils;

·        Half a loaf is / better than no bread;

·        There is no account / for tastes;

·         Too many cooks / spoil the broth;

·        Never fry a fish before / it is caught;

·        An apple a day keeps the doctor away;

·        As hungry / as a hunter.

 

6)    Формування навичок читання. Тренування навичок читання з метою виявлення інформації. Робота у групах: прочитати текст та скласти меню на тиждень. Спікер однієї з груп зачитує його. За потреби інші учні вносять свої доповнення.

ALL ABOUT FOOD

          To stay healthy you should eat as much fresh food as  possible. You shouldn’t eat too much food from  packages. There’s too much sugar and salt in  it.

          Eat vegetables,  fruit,  nuts,  fish,  yoghurt and olive oil. You shouldn’t eat too much  meat.  Eat tomatoes,  peppers,  broccoli, spinach,  and beans  instead.  Brown  bread  is better than white  bread.  If you want something sweet,  eat fruit:  an apple,  a peach or some plums or cherries.  If you are thirsty,  you should drink water and not a fizzy drink.

         The best food  is  local food.  When  it comes to your table  it is fresh,  full of vitamins and  minerals.  Today many people want to eat organic food.  It is the food produced without chemicals,  in a  traditional way.

3.      Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Our lesson is almost over. Did you enjoy it? What new things have you learned today? And we had a really nice competition today. Let’s check the points and find the winner. The pupils who read the texts about food get marks, too.

            4Домашнє завдання. Скласти 7-10  речень зі словами теми їжа (користуючись складеним меню)

Позакласний захід: "HAPPY  ENGLISH"

Мета:

·        узагальнити вивчений лексичний та граматичний матеріал, тренуватися у його вживанні;

·        розвивати пам'ять, увагу, мислення, усне мовлення, фонематичний слух;

·        виховання зацікавленості та любові до англійської мови.

 

Good afternoon, children! Today we have a party. It ‘s  name is “We learn English”.

Today you tell the rhymes, sing songs, solve riddles and play games!

 I want you to divide into two groups.

Let’s remember what seasons do you know? And what do you like to do in different seasons.

Діти називають пори року, за тим декламують вірші.

Denys

My ball is bouncing so high,

And I am jumping too.

You like to play, and so do I

I want to play with you!

Ivanna

My doll is very nice and big,

And everything it has:

Two big blue eyes, the curly wig,

The white and blue silk dress

 

Vania

If I want to build a tower

I am sitting for an hour

Tick-tock says the clock

I am putting the last block.

Ann

One, two, my eyes are blue

Three, four as my pinafore

Five, six I have rose cheeks

Seven, eight, I have a long plait

Nine, ten I am pretty Ann.

 

Edik

I dig and dig with my small spade

The yellow warm sand

And many houses are made

In my nice playland

Sonia P.

 

I was in bad and badly ill,

My skipping rope was so still

But now in the sunny weather

We’ll go in the street together

 

And who knows what season is it now? Do you like spring?  

Конкурс 1.

The first task for you to write the sentence ‘Spring is beautiful’ correctly.  Команди отримують аркуші на яких пишуть речення.

   Look around us … how many flowers we can see. Do you like them?

 

Diana

                         I like flowers that are bright

         I like flowers that are white

                           I like flowers with a smell

                                                                                                                                               I like flowers very well!

Yegor

That is your garden

I agree it is fine

You like your garden

And I like mine

 

Vitaliy

We have many pencils:

Red, and green, and blue,

We’ll draw nice pictures

And give them to you

 

Конкурс 2

We have the second task to draw the flowers. Choose one pupil from each team. Who wants?

Завдання : намалювати квітку із закритими очима. Учитель вибирає двох учнів, яким завязують очі і які повинні намалювати квітку із закритими очима. По закінченню вибирають кращий малюнок

 

Natasha

Let us make a merry ring,

Talk and laugh and dance and sing

Quickly, quickly, come and play

For it is a pleasant day!

 

You are welcome to our party, dear flowers!

Виходять дівчата-квіточки і співають пісню перший раз самі, другий раз співають хлопці, третій всі разом:

Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.

 

Sonia M.

Red and yellow

Pink and blue

Lots of flowers

For me and you!

Diana

We`re glad the sun is here,

It makes the world so light,

And all the trees and flowers

So beautiful and bright.

 

Karina

Spring is coming you can feel it

Life and joy are everywhere.

Sun is shining all day long,

Trees are full of birds and songs

 

Yulia    

One - I love the sun

Two - I love my mummy too

Three - my mummy loves me

Four-  I love her more and more

I count from one, I love the  sun

I count to four, I love my mummy more

 

Ania

Flowers here flowers there

Flowers growing everywhere

 

Dear children do you have friends? How do you think can animals be our friends? Yes, of course. Look around you, we have a lot of friends.  Let’s remember the songs about animals.  Діти співають пісню

Old Macdonald had a farm, E-I-E-I-O

And on that farm he had some cows, E-I-E-I-O

With a «moo-moo» here and a «moo-moo» there

Here a «moo» there a «moo»

Everywhere a «moo-moo»

Old Macdonald had a farm, E-I-E-I-O

And on that farm he had some chickens, E-I-E-I-O

With a «cluck-cluck» here and a «cluck-cluck» there

Here a «cluck» there a «cluck»

Everywhere a «cluck-cluck»

With a «moo-moo» here and a «moo-moo» there

Here a «moo» there a «moo»

Everywhere a «moo-moo»

Old Macdonald had a farm, E-I-E-I-O

And on that farm he had some sheep, E-I-E-I-O

With a «baa-baa» here and a «baa-baa» there

Here a «baa» there a «baa»

Everywhere a «baa-baa»

With a «cluck-cluck» here and a «cluck-cluck» there

Here a «cluck» there a «cluck»

Everywhere a «cluck-cluck»

With a «moo-moo» here and a «moo-moo» there

Here a «moo» there a «moo»

Everywhere a «moo-moo»

Old MacDonald had a farm, E-I-E-I-O

And on that farm he had some pigs, E-I-E-I-O

With an «oink-oink» here and an «oink-oink» there

Here an «oink», there an «oink»,

Everywhere an «oink-oink»

With a «baa-baa» here and a «baa-baa» there

Here a «baa» there a «baa»

Everywhere a «baa-baa»

With a «cluck-cluck» here and a «cluck-cluck» there

Here a «cluck» there a «cluck»

Everywhere a «cluck-cluck»

With a «moo-moo» here and a «moo-moo» there

Here a «moo» there a «moo»

Everywhere a «moo-moo»

Old Macdonald had a farm, E-I-E-I-O

And on that farm he had some ducks, E-I-E-I-O

With a «quack-quack» here and a «quack-quack» there

Here a «quack» there a «quack»

Everywhere a «quack-quack»

With an «oink-oink» here and an «oink-oink» there

Here an «oink», there an «oink»,

Everywhere an «oink-oink»

With a «baa-baa» here and a «baa-baa» there

Here a «baa» there a «baa»

Everywhere a «baa-baa»

With a «cluck-cluck» here and a «cluck-cluck» there

Here a «cluck» there a «cluck»

Everywhere a «cluck-cluck»

With a «moo-moo» here and a «moo-moo» there

Here a «moo» there a «moo»

Everywhere a «moo-moo»

Old Macdonald had a farm, E-I-E-I-O.

 

 

Andriy

Two little birds

Sitting on a wall,

One called Peter,

One called Paul.

Fly away Peter,

Fly away Paul,

Come back Peter,

Come back Paul.

Maxim

I have a little pussy

And her coat is grey

She lives in my house

And she never runs away

 

Let’s remember one more song about the fish.

Діти співають пісню    Once I caught a fish alive.

 

One, two, three, four, five,
Once I caught a fish alive,
Six, seven, eight, nine, ten,
Then I let it go again.

Why did I let it go?
Because it bit my finger so.
Which finger did it bite?
This little finger on the right
. ( 4 times)

Конкурс 3.

            Write all the names of animals you know. Which team will have more animals, that have more points.

Діти пишуть на аркушах назви всіх тварин яких знають.

 

Vitaliy

This is a small green frog,
This is a nice white dog.
This is a little grey rat,
This is a big black cat.

Nastia

I love my teddy-bear,

The best of all my friends,

And I walk everywhere

And hold him in my hands.       

 

Yegor

Moo cow, moo cow,

How do you do, cow?

Very well, thank you,

Moo, moo, moo.

 

Конкурс 4: “Riddles”

 You can see many animals around yourself. Solve the  riddles about them:

Діти відгадують загадки ( звучить мелодія)

1)   It is a small domestic animal. It likes fishand milk. (a cat)

2)   It is orange. It is not big. It can run and climb the trees. It eats nuts.   (a squirrel)

3)   This animal lives at home or in the street. It is a man’s friend.    (a dog)

4)   It is green. It can swim and run. It can’t climb and jump. It lives in rivers. (a crocodile)

5)   It is very big and strong. It’s grey. It likes to help his friends. It lives in Africa. (an elephant)

6)   It’s clever. It can jump and climb. It lives in a tree and eats bananas. Its very funny.    (a monkey)

 

Are you tired a little? Let’s have a rest. Stand up from your seats. Are you happy?

Всі діти піднімаються зі своїх місць і виконують розминку:

 "If you are happy and you know it clap your hands!"
If you are happy and you know it clap your hands.
If you are happy and you know it stomp your feet.
If you are happy and you know it slap your knees.
If you are happy and you know it click your fingers.
If you are happy and you know it click your fingers.

If you are happy and you know it do all four.
(clap, clap, stomp, stomp, slap, slap, click, click)
If you are happy and you know it do all four.
(clap, clap, stomp, stomp, slap, slap, click, click)
If you are happy and you know it and you really want to show it.
If you are happy and you know it do all four.
(clap, clap, stomp, stomp, slap, slap, click, click)

 

Конкурс 5.

Solve the crosswords, and find as many animals as you can.

 

e

s

g

s

a

a

s

c

a

t

r

m

i

a

p

i

g

s

s

r

h

o

r

s

e

d

e

s

c

d

u

u

a

a

d

g

l

i

o

n

o

s

f

t

i

g

e

r

c

d

o

e

f

r

o

g

p

y

k

s

y

h

e

n

o

o

h

r

u

r

w

f

i

s

h

g

a

y

i

z

d

o

g

q

m

o

n

k

e

y

c

f

e

e

u

y

t

h

m

n

c

c

r

o

c

o

d

i

l

e

 

Sasha

My horse  can’t move in any way,

It needs not any hay,

But it will take me every day

To my great land of play

Dima

My top is dancing on the floor,

I like the colored  top.

My cat has touched  it with a paw,

And made it quickly stopped

Конкурс 6.

Діти по черзі загадують загадки, решта повинні знайти папірець із назвою цієї тварини і підняти його вгору

And now listen to and guess the riddles, you should find the names of the proper animal and rise the paper:

 

Sonia    I’m so happy

               I can fly in the

              blue-blue sky

              I am a ….BUTTERFLY

Roma     A lot of spots.

                A long, long neck

                 A funny scarf.

                 It ‘s a … GIRAFFE

Diana               Green and long

                        With many teeth.

                         Beautiful smile -

                       It`s a … A CROCODILE.

 Karina            As red as fire,

                     With a fuzzy tale.

                    He likes long walks.

                       It is a … FOX

 

Vadym          A very long nose.

                 It grows and grows.

            Не is huge and likes fun.

                It is an… ELEPHANT

 

Andriy        Lives in seas and rivers..

               His hands are like two pincers.

               As round as a cab. Who is it? -

               It is … CRAB

 

Sergiy                 Likes so much

                       To toss his mane.

           Eats green grass and macaroni.

            Who is it? – It is a… PONY

 

Ania         So colorful and bright,

                 Is fond of talking much.

                 Likes eating carrot

                  It is … A PARROT.

 

 

 

 And  now let’s check if you liked our party. Show please your smiles.  Thanks to everyone for your job. See you later.

6 клас

Вікторина з англійської мови:  “World of english”

Мета:

навчальна

Øзакріпити вивчені лексичні та граматичні одиниці за допомогою ігрової ситуації; 
підвищувати пізнавальний інтерес учнів до мови;

Øнавчати сприймати на слух іноземні слова;

розвиваюча

Øрозвивати увагу і пам'ять учнів;

Øрозвивати вміння працювати в групі;

виховна

Øвиховувати уміння працювати в співробітництві з іншими;

Øвиховувати інтерес до іноземної мови та культури.

 Хід заходу

1. Організаційний момент. Привітання. Повідомлення теми та мети.

Good morning, pupils! It's a lovely day! I'm very glad to see you!

Let's begin our quiz “World of English”!

Today we are going to play, so you have to be divided into two teams. You will play interesting games and do different tasks, if you do it properly you  will get some  points. Who will have more points will be the winners. So let’s start.

2. Гра «Snowball»

Listen to the task attentively. The first participant says his or her  name «My name is...». The next one must repeat the first sentence and says her or his own «Her/His name is .... And my name is ...». The third pupil says «Their names are.... And my name is...» and so on. Teams do this task in turn. The winner will be the team which will do it without any mistakes.

3. «Teachers»

And now imagine you are  teachers. Your task check up dictation and find mistakes. More mistakes more points. (There are some hints for you in red color)

Deer Jane!

Thank you fouryour letter. I am so glad what you wrote to I!  Everyone is phine with me. I am prepare for entrance ekzams to the university. I would love to invite yuo to kome and see me next weak. Please let me know if this is convenient fouryou. I hope to sea you soon.

Your Jack.

The key:

Dear Jane!

Thank you for your letter. I am so glad that you wrote to me! Everything is fine with me. I am preparing for entrance exams to the university. I would like to invite you to come and see me next week. Please let me know if this is convenient for you. I hope to see you soon.

Your Jack.

4. «Find the odd one»

You task find the odd word from the line and explain why it doesn’t  concern the others.

1. peach, pear, chicken, apple, banana

2. tail, cat, mouse, dog, rabbit

3. bird, airplane, ship, helicopter, bus

4. red, sun, green, purple, brown

5. cold, warm, dry, sky, cloudy

5. «Riddles»

    Сlean, but not water,

White, but not snow,

Sweet, but not ice-cream,

What is it? (sugar)

    What is found over your head but under your hat? (your hair)

    There was a green house. Inside the green house there was a white house. Inside the white house there was a red house. Inside the red house there were lots of black babies. What is it? (watermelon)

    I am black, yellow, red, and green

The King cannot reach me and neither can the Queen.

I show my colours after the rain

And only when the sun comes out again (a rainbow)

    Look at my face and you see somebody

Look at my back and you see nobody. (a mirror)

6. «Poems»

Guess the  rhyme for each word. For example:  cat – rat, middle – riddle.

ütake - cake,

ümother - …. another...

üPie - ...sky

üPhone - ... bone

üBook - ... cook, took

üBad - ... dad, sad, mad

üCat - ... fat

7. «Translators»

Match Ukrainian proverb from the first column with the English one from the second.

Без труда нема плода.

A bird in the hand is worth two in the bush

Друг пізнається в біді .

A good Jack makes a good Jill.

У доброго чоловіка і дружина хороша.

A cat in gloves catches no mice.

Чи пан, чи пропав - двічі не вмирати.

A friend in need is a friend indeed.

Краще синиця в руках, ніж журавель у небі.

A man can do no more than he can.

Вище голови не стрибнеш.

A man can die but once.

Ключ:

Без труда нема плода.

A cat in gloves catches no mice.

Друг пізнається в біді .

A friend in need is a friend indeed.

У доброго чоловіка і дружина хороша.

A good Jack makes a good Jill.

Чи пан, чи пропав - двічі не вмирати.

A man can die but once.

Краще синиця в руках, ніж журавель у небі.

A bird in the hand is worth two in the bush

Вище голови не стрибнеш.

A man can do no more than he can.

 

8. “Writers” .  Make up as many words as you can from it:

acknowledgement

(вдячність, визнання)  

9. Crossword "Sports"

Horizontal: 2. Катання на санках. 5. Стрибки. 7. Буває фігурне. 8. Гра з ракетками і воланчиком. 10. Спортивна гра з м'ячем. 13. Бейсбол. 14. Біг. 15. Гольф. 16. Шахи. 17. Легка атлетика.

Vertical: 1. Гра з двома кошиками і м'ячем. 2. Катання на лижах. 3. Гімнастика. 4. Зимова гра з шайбою. 6. Вид боротьби на рингу. 9. Вид спортивної гри з сіткою, через яку кидають м'яч. 11. Гра з мішенню і дротиками. 12. Гра з ракетками і м'ячиком.

                                                                                                                      Ключ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 10. Висновок. Підсумок вікторини.

Now let’s count your points…. So the …. team are the  winners  of  our quiz. Congratulations.

Did you like today’s game. What was the most difficult?

Thanks a lot for your work! Good bye! 

SPORT. HEALTHY WAY OF LIFE

Цілі:

навчальна: повторити лексику за темою, активізувати її у вживанні; удосконалювати  навички  читання,  аудіювання,  сприяти  вживанню  лексики  в  мовленнєвій  діяльності,  формувати  монологічне  і  діалогічне  мовлення   на  основі  вивченої  лексики ;

розвиваюча: розвивати  пам'ять, увагу, мислення,  творчу  уяву,  комунікативні  здібності, розширити знання учнів про спорт та його  значення в житті людини та вплив на здоров’я сприяти розвитку допитливості, мовної здогадки, навичок усного і писемного мовлення на англійській мові;

виховна: виховувати прагнення до здорового способу життя та  шанобливе ставлення до людей, які займаються спортом.

Тип уроку: урок практичного застосування знань і навичок  з елементами гри.

Наочність та обладнання: дошка, проектор, екран, слайди з зображеннями,  кліп пісні на англійській мові для фіз. хвилинки, смайлики, роздатковий матеріал (картки із завданнями), глобус, картки із зображеннями відомих спортсменів.

 Хід уроку

1.     Привітання. Greeting.

 Good morning, boys and girls. Nice to meet  you. I’m Victoria Mykolayivna, a teacher from the Shool #2, and these 45 minutes we will work together.

How are you today? Do you like the weather?

So, I think, we can begin our lesson.

 2. Повідомлення теми та мети уроку. The theme and the aims of the lesson.

Far away from our land there are two kingdoms. People in the first kingdom are strong, healthy, happy and brave. While the habitants of the other kingdom are weak, sick, pale and sad. And they don’t know what to do, they are tired of suffering. Shall we help them? How do you think what should they do to become healthier, stronger and happier…. Of course, it’s impossible imagine healthy being without sport  (healthy food, fresh air, avoiding  bad habits etc.) because good health is a great gift, and all of us must do everything to save the health. 

        As you understood we  continue speaking about sports. Today we shall revise the material of the previous lessons and speak about healthy way of life. We shall find out what sports you like or maybe dislike. You will practice your knowledge on the topic in different tasks and games, you will learn also about our countryman Georgy Prokopenko – a famous swimmer, silver winner of Olympic Games in Tokyo.

Today you will work in groups, so be friendly, active and quickly. Because for every right answer you will get such nice smiles. 

3. Уведення в іншомовну атмосферу. Warming up.

So, let’s remember some kinds of sports. Look at the slides it helps you to do the follow activity.

 Game 1.Guess the word (A Field Of Miracles)

1)      A game that you play on board (chess)

2)      Canada’s national sport is… (hockey)

3)      A place where boys and girls go in for sports… (gym)

4)      A person that trains sportsmen in this or that kind of sport… (trainer)

 Game 2. Do the riddles.

1)              A game for two teams that you play with a ball and a basket (basketball)

2)              A game for two teams that you play with the sticks on the ice-ground  (ice- hockey)

3)              A game for two people that you play with a small ball on the table. (table -tennis)

4)              An English popular game  (football)

   4     4. Аудіювання.  Listening.

And now I offer you to listen to the story about our famous countryman. Listen attentively because you will answer the questions about it.

Prokopenko Georgy Yakovych , a famous ukrainian swimmer  was born  in 1963  in  Kobeliaky.

His childhood was in the war years and family was very poor,  they survived due to his grandfather who was a fisherman. His father was a soldier on the war. Once  Georgy and his grandpa  went  fishing. It was winter. In a moment the ice broke and Georgy found himself  in the icy water. Grandpa  Ustym saved him, but by  cost of his life,  soon he  fell ill with pneumonia  and died. Since then Georgy decided for himself to learn to swim so well to be able to save others.

     When he entered the college he soon became the champion of it in swimming and physical education.  Then teacher advised him to engage seriously in the sport of swimming

Prokopenko woke up unusually early to start his practicing in the swimming-pool. As a result of hours of training every day he invented his unique style of swimming.

His stubbornness, talent and hard work brought him to victory. In summer in the Tokyo Olympic Games he got the silver medal, he was almost 28 years old then.

But after it Georgy Prokopenko continued to train and some years  later he won two gold medals in the European Championship in Netherlands.

He worked as a coach (trainer), physical education teacher at the National University  of physical education in Lviv, from where he retired  when he was 70.

Thanks to his active life he is still alive. And he is training himself  every day.

Every summer he likes to spend time on the river with his friends.

Now let’s check your understanding.

1)                                          What is the name of our famous countryman?

a) Vasyl’  b) Oleg   c) Georgy

2)                                          Where was Prokopenko born?

a)                                          in Kobeliaky  b) in Poltava   c) in Lviv

3)                                          Who saved his life when he was a child?

a) dad  b) grandpa  c) grandma

4)                                          What kind of sport was he good at?

a) ice-hockey  b) diving   c) swimming

5)                                          Where did he got his first medal?

a) Tokyo  b) Taiwan   c) Pekin

6)                                          How old was he then?

a) 18  b) 28   c) 38

7)                                          At what age he retired from the University?

a) 60   b) 67   c) 70

And maybe you know some  sportsmen in our town. Have you heard about the European champion of arm wrestling Artem Pys’mak. Look at the photo and maybe you will recognize him.

 5. Повторення та активізація лексичного та граматичного  матеріалу.

1) Game “Guess the sportsman”.

I’m sure you know a lot of famous sportsman all over the world, look at them and say from what country are they? Who has guessed, take a picture and stick it on the globe in the proper place.

Look at these people again and pay attention they are not only famous but also young and healthy due to his profession.

2) Practice the vocabulary.

When speaking about sport we usually use such words as play, go or do.

Write in play, go, or do.

_____ tennis         ______  athletics      ______football

_____ exercises    ______ volleyball    ______fishing

_____ jogging      ______ aerobics       ______skiing

 

6. Фізкультхвилинка. Physical activity “The Pinguin Dance”.

As  we also want to be active, healthy and cheerful  let’s have a rest from our tasks and do physical activity.
7.  Письмо. Writing.

1)     Complete the  table

What is the difference between sports and games?

Write down the following words into the correct columns: running, football,  volleyball, gymnastics, high jump, basketball, swimming, karate, hockey, tennis, cycling, horse riding, athletics, baseball, boxing, badminton. 

 Sports

Games

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 2) Jumbled proverbs

What proverbs and sayings do you know about sports? Let’s read some of them and remember.

1. Asound mind in a sound body

 2. Health is better than wealth.

3. Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise.

4. After dinner sit a while, after supper walk a mile.

Write down your favourite one in the copybook.

 8. Розвиток умінь мовлення. Speaking.

  1) Microphone  

   And now  you can share  with us  your sports and games  experience and name sport activities which you do or maybe all your family does.

Use these phrases speaking about it. Imagine you are having an interview. Take a microphone.                                                      

                                                As for me    I’m fond of …

   I’m keen on…

   I’m good at …

I go in for ….

For example ….

 

2)    Робота в  парах. Dialoges. Work in pairs. Match the parts of the  dialogues.

 
   

9. Домашнє завдання. Hometask.

Open, please, your books on page 84, follow the line of the  poems,  your hometask translate it and read expressively. Who wants to get high marks 10-12 learn it by heart.

 

               I like riding by bicycle

            I’m fond of playing chess

My friend is good at judo

We are keen on sport as you can guess

On every kind of sport for sure

 

As it can even illness cure

And can for every girl and boy

Bring many moments of joy.

The proverb reads for everybody

’’A sound mind in a sound body’’

 10. Підведення підсумків уроку. Summarizing.

 At the end of our lesson I want you tell me what conclusion have you made for yourself, are you sure now that sport is a very important part of our life?

 Won’t you ever  miss your PT lessons?

 Can  you promise from this moment you will lead a healthy lifestyle.

Today’s winners are the students of this team so take your sports awards.

Thank you for the lessons, it was nice to meet you.

Now your marks, bring me your smiles and daybooks.